«За лісом-лісом синенький вогонь горить» Що це?

09.06.2019

«За лісом-лісом синенький вогонь горить» Що це?

Про льон-довгунець. Сорт льону який вирощується переважно для текстилю.

Льон-довгунець - лікарська рослина з якої роблять волокно для тканини. Це дуже давня культура, яку вирощували в Єгипті, Сирії, Індія, Азія.  Латинська назва означає "дуже корисний". Українська назва  вказує на його довгі волокна. Чим довше та тонше стебло, тим якісніше на виході буде тканина. Льон називають «золото текстилю» за його гігієнічні, антистатичні властивості, за її міцність. Із волокна високої якості виробляють одяг, постільну білизну. Із низької якості брезенти, мішки, мотузки, неткані матеріали широко застосовують у виробництві матраців та меблів. та ін. Льон є безвідходним виробництвом, де подрібнене волокно використовують для ізоляційних матеріалів, паперу, палива. 

ОПИС ЛЛЯНОГО ВОЛОКНА

Міцність: льон є дуже міцним волокном

Довжина: від 60 до 160 см

Колір: коричневий, світлий, слонова кістка, сірий

Вплив тепла: льон має відмінну стійкість до розкладання під впливом тепла. Це хороший провідник.

Гігроскопічна природа: льоноволокно дуже добре вбирає вологу.

Поглинання:  вбирає вологу і швидше сохне. Дуже добре підходить для виготовлення рушників та носових хусток.

Блиск: він яскравіше бавовняного волокна і злегка шовковистий.

Хороша стійкість до стирання: оскільки лляне волокно володіє хорошою міцністю, воно також має гарну стійкість до стирання.

ПАРАМЕТРИ ЯКОСТІ ЛЬОНУ     

  Довге лляне волокно в залежності від якості розділяється на номери. Чим вище номер, тим вище якість продукту.        

   Крім номера, у соломи визначають колір, відносячи її за цим показником до однієї з трьох груп. Краща, перша, група має жовтий і жовто-зелений колір, друга - жовто-бурий і зелений, третя - бурий і темно-зелений.·

   На гнучкість, міцність.        

  У відсотках при обробці льону визначають скільки лляного відходу і скільки довгого та короткого волокна.

ОПИС ЛЬОНУ ДОВГУНЦЯ

«А льон цвіте синьо-синьо» так всім відома пісня оспівує красивий цвіт льону. Льон-довгунець поширений у регіонах з вологим і помірним кліматом. В жаркому та різко континентальному кліматі якість льону гірша. Рослина потребує багато вологи, особливо під час цвітіння. Не любить багато сонця. При всіх цих умовах стебла тоненькі, високі, з великою наявністю волокна. Коріння не глибоке і тому потребує в поживних речовинах.  Крім волокна насіння льону є дуже цінним продуктом. Для росту і розвитку найбільш сприятливих температур 15–18 ° С. Із стебла виходить до 30% волокна, насіння дає до 40% олії. По цілому світу льон займає понад 1,5 млн гектарів.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЛЬОН ДОВГУНЕЦЬ

  • 1 м2 батисту важить лише 100 г
  • Льон-довгунець містить в собі жир, білок, вуглеводи, органічні кислоти, вітамін А, ферменти
  • майже вся рослина льону-довгунця використовують в господарстві. Із лляної олії виробляють якісну оліфу, макуха іде як корм для тварин
  • дуже корисні насіння льону (див Ст Семена льна для здоровья и красоты)
  • Із 1 кг льоноволокна виробляють близько 2,5 м2 5 тканин. 

ВИРОЩУВАННЯ ЛЬОНУ-ДОВГУНЦЯ В УКРАЇНІ

Льон в Україні використовується з давніх давен. До 1995 році Україна у світовому виробництві льоноволокна становила 15%. Але за останні десятиліття льон практично зник з українського поля. На сьогодні в Україні лише 3 області вирощують льон-довгунець : Сумська, Житомирська та Чернівська, а колись в Україні працювало 46 льонозаводів загальною потужністю виробництва 130 тис. тонн волокна на рік.  Аж в 100 разів зменшився посів лише за 25 років.

Лідери по вирощуванню льону сьогодні є Китай, Канада, Росія, Казахстан. На сьогодні найбільшим виробником високоякісної лляної сировини в Європі є Франція. Вона концентрує близько 60% європейських посівних площ. І якщо в цих країнах спостерігається ріст, в Україні великий спад виробництва.  


В світі є попит на лляну продукцію, який зростає і світові виробники його не задовольняють. При підтримці держави та інвесторів наша країна може долучитися до світової галузі вирощування льону.

Рубрики блога

MTQzOWV